Aktualności
Najtańszy sposób na wzrost plonu - doceń wapnowanie gleb!

Wprowadzanie materii organicznej do gleby, np. w postaci resztek pożniwnych, znacznie podwyższa żyzność gleby, która decyduje o jej urodzajności. Obecność samych resztek pożniwnych nie daje jednak rolnikowi gwarancji podwyższania zawartości próchnicy w glebie. Warunkiem jej powstawania jest obecność życia biologicznego, jakim jest prawidłowo rozwijający się edafon, w którego skład wchodzą: bakterie, grzyby, glony, nicienie, pierwotniaki, znane nam dżdżownice, larwy, owady itd.

Intensywność rozkładu resztek pożniwnych zdecydowanie zależy od: napowietrzenia  gleby, jej wilgotności, temperatury, liczebności i aktywności biologicznej (edafon) itp. Z kolei bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym między innymi na rozwój edafonu, jest właściwy odczyn gleby, który powinien być obojętny - z tendencją do lekko kwaśnego na glebach lżejszych.

W obecnej chwili jesteśmy na etapie zbioru kukurydzy na ziarno lub na zieloną masę. Roślina ta, w szczególności przy zbiorze na ziarno, zostawia ogromną masę resztek pożniwnych, dochodzącą nawet do 60 t/ha i więcej, a przy uprawie na zielonkę około 20 t/ha. Dla rośliny następczej jest to bardzo cenne źródło składników pokarmowych uwalnianych w wyniku mineralizacji, ale i doskonała materia do tworzenia się ważnego humusu.

 

Według Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wapnowanie ścierniska po kukurydzy uwalnia więcej kwasów huminowych niż nawozy azotowe, na co wskazują wyniki zawarte w poniższej tabeli:

Saletra amonowa

145 kg N ha-1

Siarczan amonu

145 kg N ha-1

Ca CO3

1500 kg ha-1

+0,44 t

+0,08 t

+1,14 t

 

W celu szybkiego jej rozkładu - mineralizacji - należy po zbiorze kukurydzy koniecznie rozrzucić skuteczne nawozy wapniowe.

Nazwa nawozu

Skład chemiczny %

Opakowania

Dawka t/ha

Właściwości nawozu

Wapno węglanowe Morawica

94% CaCO3

luz

2,0- 4,0

Wysokie rozdrobnienie i duża aktywność odkwaszania, bardzo dobra jakość produktu

Wapno węglanowe z magnezem Radkowice

min 45% CaO + MgO

w tym min. 15 MgO

luz

2,0-6,0

Nawóz zawiera dodatkowo magnez, wysokie rozdrobnienie, dobre właściwości rozsiewające

 

Kolejną czynnością będzie zabieg -  talerzowanie.

Zabieg ten skutecznie:

  • rozdrobni grube części łodyg,

  • wymiesza je z glebą i nawozem wapniowym,

  • napowietrzy,

  • zniszczy rosnące chwasty.

talerzowanie

Właściwa agrotechnika i odpowiedni dobór nawozów wapniowych w znacznym stopniu mogą wpłynąć na zwiększenie urodzajności gleb. Rolnicy, poprzez intensywniejsze wprowadzanie nawozów wapniowych na swoje pola, aktywują życie biologiczne w glebie, zwiększają udział dostępnych składników pokarmowych, poprawiają jej strukturę, co bezpośrednio wpływa na wielkości plonu i opłacalność produkcji.

 

Nakłady poniesione na nawożenie wapniowe są niewspółmiernie niższe od długo osiągalnych korzyści powstałych w produkcji roślinnej z wykorzystaniem dobrych nawozów wapniowych podpartych atestem.

 

Przeczytaj pełną wersję artykułu

 

opr. Grzegorz Kopeć

Dyrektor ds. Innowacji Produktowych

 

 

 

Masz dodatkowe pytania? Odpowie na nie:

Grzegorz Kopeć

Dyrektor ds. Innowacji Produktowych

tel. +48 606 984 006,
e-mail: grzegorz.kopec@ampol-merol.pl

Oddziały firmy
Kontakt z nami
Ampol-Merol Sp. z o.o.
ul. Mikołaja z Ryńska 28a
87-200 Wąbrzeźno
woj. kujawsko-pomorskie


Sekretariat
tel.: +48 56 688 48 00
fax: +48 56 688 48 31