Aktualności
Zwalczamy szkodniki w rzepaku

W kraju, na plantacjach rzepaku ozimego, ponownie pojawił się szkodnik - tantniś krzyżowiaczek. Dorosły osobnik ma postać motyla. Formą szkodliwą jest ruchliwa larwa.

Jak rozpoznać objawy żerowania tantnisia? Otóż larwa tantnisia od spodniej strony liścia zeskrobuje miękisz, pozostawiając górną blaszkę liściową, która z czasem się wykrusza. Żerowanie jej ogranicza powierzchnię fotosyntezy i gromadzenie się substancji zapasowych, potrzebnych roślinom do wznowienia wegetacji wiosennej. Przy masowym wystąpieniu, zaledwie w ciągu 3-4 dni, larwy tantnisia potrafią całkowicie pozbawić rośliny blaszki liściowej.

Jak sobie poradzić z problemem? Niestety w rejestracji nie ma żadnego zarejestrowanego preparatu na tantnisia krzyżowiaczka w rzepaku. Taką rejestrację miał w przeszłości preparat o nazwie Nurelle D™ 550 EC składający się z dwóch substancji aktywnych: chloropiryfosu i delta-cypemetryny.

Obecnie, zwalczając mszycę w rzepaku, możemy polecić preparat o bardzo podobnym składzie chemicznym jw. i zarejestrowanym w tej uprawie o nazwie Pyrinex Supreme® 262 ZW, który również skutecznie zwalczy obecnie występujące szkodniki na plantacji rzepaku.

Proste pyretroidy tj. Karate Zeon® 050 SC i Decis Mega 50 EW przeznaczone do zwalczania pchełki, gnatarza znacznie też ograniczają populację tantnisia krzyżowiaczka i śmietki kapuścianej.

Sposób stosowania interwencyjnego przedstawiamy poniżej:


Powyższe preparaty śmiało możemy łączyć z:

  • graminicydami,
  • regulatorami wzrostu,
  • nawozami dolistnymi.
Kliknij i powiększ zdjęcia:

    

Preparaty należy stosować zgodnie z informacjami umieszczonymi w etykiecie produktu.

Oddziały firmy
Kontakt z nami
Ampol-Merol Sp. z o.o.
ul. Mikołaja z Ryńska 28a
87-200 Wąbrzeźno
woj. kujawsko-pomorskie


Sekretariat
tel.: +48 56 688 48 00
fax: +48 56 688 48 31